Zaburzenia trawienia

Zaburzenia trawienia
Skrobia, która stanowi około 70% zawartych w przeciętnej diecie węglowodanów, ulega w przewodzie pokarmowym szybkiej hydrolizie pod wpływem zawartych w ślinie oraz w soku dwunastniczym alfa-amylaz (hydroliza 1,4-alfa połączeń między 2 cząsteczkami glukozy).

Zaburzenia trawienia węglowodanów

Zawartość amylopektyn i amylozy w diecie odgrywa kluczową rolę w procesie trawienia wielocukrów. Obie te formy mogą być rozkładane do alfadekstryn, maltotriozy i maltozy. Proces ten odbywa się dzięki aktywności enzymów w jelicie cienkim. Gligocukry takie jak maltoza, które są uwalniane ze skrobi przez alfaamylazę, jak również inne dwucukry, takie jak laktoza czy sacharoza, są następnie hydrolizowane do jednocukrów: glukozy, galaktozy i fruktozy. Te jednocukry są jedynymi formami cukrów, które mogą być wchłaniane i metabolizowane przez organizm. Główne trudności związane z trawieniem węglowodanów obejmują różne grupy zaburzeń, które są określane na podstawie testów i diagnoz.

Niedobór alfaamylazy trzustkowej

Jednym z głównych problemów związanych z trawieniem węglowodanów jest niedobór alfaamylazy trzustkowej. Takie zaburzenie ma swoje źródła najczęściej w przewlekłych chorobach trzustki, do których zalicza się przewlekłe zapalenie trzustki oraz mukowiscydozę. Często oznacza to również zmaganie się z rakiem tego narządu. Rzadko występujące wrodzone postacie niedoboru są konsekwencją niedorozwoju gruczołu trzustkowego. Niezależnie od przyczyn, brak odpowiedniego wydzielania alfaamylazy powoduje poważne trudności w trawieniu skrobi.

Niedobór laktazy - objawy i przyczyny

Innym istotnym problemem jest niedobór laktazy. Ten enzym jest kluczowy w procesie rozkładu laktozy - cukru występującego w mleku - na glukozę i galaktozę. Niedobór laktazy dotyka od 3 do 19% ludzi w Europie i może mieć swoje źródła w genetyce. Częściej jednak dochodzi do uszkodzenia produkcji laktazy w enterocytach z powodu chorób zapalnych jelita cienkiego. Objawy tego niedoboru mogą obejmować bóle brzucha, wzdęcia, oraz gazy po spożyciu produktów mlecznych.

Znaczenie enzymów jelitowych w trawieniu

Enzymy jelitowe w trawieniu mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego wchłaniania składników odżywczych. Dzięki nim dwucukry są przekształcane w jednocukry, które nasz organizm jest w stanie efektywnie wykorzystać. Lista enzymów, które pełnią istotne funkcje w przewodzie pokarmowym, obejmuje:

  • Alfaamylazę, odpowiedzialną za rozkład skrobi
  • Laktazę, która przekształca laktozę w glukozę i galaktozę
  • Sacharazę, pomagającą w rozkładzie sacharozy na fruktozę i glukozę

Bez prawidłowego funkcjonowania tych enzymów, trawienie i wchłanianie węglowodanów byłoby poważnie zakłócone, prowadząc do szeregu problemów zdrowotnych.

Wpływ niedoboru enzymów na zdrowie

Niedobory enzymatyczne wpływają nie tylko na trawienie, ale również na ogólne zdrowie. Na przykład, składniki odżywcze alg mogą być gorzej przyswajane przez organizm dotknięty tymi zaburzeniami. Ponadto, związane są z ogólnym dyskomfortem i mogą prowadzić do objawów takich jak: bóle brzucha, biegunki, oraz wzdęcia. Warto w takich przypadkach zastanowić się nad suplementacją enzymów trawiennych oraz diagnozą, by skutecznie zaradzić problemowi. Możliwe jest także, że niedobór magnezu objawy pojawią się jako dodatkowy efekt nieprawidłowego trawienia.